Türkiye’den Peynir Çeşitleri ve Özellikleri

Ezine Peyniri : Çanakkale’nin bir ilçesi olan Ezine’de üretilen bir peynirdir. Ezine peyniri, en kaliteli peynirlerden biridir.

Ezine Peyniri

Çeçil Peyniri : Erzurum ve Kars yörelerinin sahiplendiği peynir çeşididir.

Küflü Ardahan Keçi Peyniri : İsminden de anlaşılabileceği gibi Ardahan’a ait bir peynir türü.

Kars Kaşarı : Kars yöresine ait büyük tekerlek şeklinde olan ve şarapla yüksek uyum içerisinde olan bir peynir türüdür.

Trakya Kaşarı : Trakya yöresine ait Türkiye’nin en güzel kaşar peynirlerinden biri.

Mihaliç Kelle Peyniri : Bandırma’da yoğunlukla bulunan, normalden biraz fazla tuzlu olan bir peynir türüdür.

Keçi Peyniri : Çok fazla bölgede bulunan yüksek lezzetli bir peynirdir.

Keçi Peyniri

İzmir Tulumu : Normal hayvan derisinde yapılmış bir tulum değil de tenekede yapılmış İzmir’e özgü bir peynirdir. Oldukça lezzetlidir.

Van Otlu Peynir : Van’ın geleneksel otlu peyniri ilkbaharda, hem sütün hem de otun bol olduğu dönemde, genellikle koyun sütünden üretilir. İçerisine çeşitli yabani otlar eklenir.

Lor Peyniri : Lor, yumuşak kıvamlı peynir altı suyunun pıhtılaştırılması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Kısa ömürlüdür. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilir. En makbülü kaşar yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edilenidir. Şor, Nor ve Ekşimik olarakta bilinir. Trakya Loru, Marmara Loru, Ayvalık sepet loru, Antalya lor peyniri, Artvin kurtlu lor, Kars lor, Kopanisti gibi çeşitleri vardır.

Dil Peyniri : Mozarella peyniri ile çok benzer bir peynirdir. Tuzsuz ve son derece lezzetli bir peynirdir.

Hellim Peyniri : Hellimin içinde başta keçi sütü olmak üzere süt, tuz ve bazen de nane bulunur. Kıbrıs’ta yüzlerce yıldır üretilen bir peynir türüdür. Kızartıldığı takdirde mükemmel bir lezzete dönüşür.

Külek Peyniri : Yozgat yöresine ait olduğunu duyduğum bir peynirdir.

Erzincan Tulumu : Adından da anlaşılacağı üzere Erzincan’a ait lezzetli bir peynir çeşididir. Hayvan derisinden yapılmış bir tulum içinde olur.

Erzincan Tulum Peyniri

Kolot Peyniri : Karadeniz bölgesine ait bir peynirdir. Karadeniz’in meşhur yiyeceği Muhlama, kolot peyniriyle yapılır.

Küp Peyniri : İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde, hemen hemen tüm illerde geleneksel olarak üretilen bir peynir türü. Bir kısım bölgelerde Çömlek Peyniri adıyla bilinir. Genellikle toprak küplere veya plastik bidonlar içerisine yağlı peynir bol tuzlanarak ve sıkıştırılarak doldurulur. Tercihen peynire katılan çörek otu hoş bir aroma ortaya çıkarır. 

Bir cevap yazın

Ürün Kategorileri